قوانین حاکم بر دینه کوه در گذشته نه چندان دور

در گذشته در دینه کوه قوانین خاصی حاکم بود که مردم به این قوانین احترام می گذاشتند

1.پاکار:

روز سیزده بدر همه ی اهالی در پشت بام مسجد جمع می شدند و برای قسمت های مختلف روستا که زمین کشاورزی و باغات وجود داشت پاکار(باغبان) انتخاب می کردند،این قسمت ها شامل: دشتان، گوخسان، رخانه و..... می شد که وظیفه پاکار محافظت از باغات و محصولات اهالی بود.

برای برداشت هر محصول زمان خاصی قرار می دادند که همه اهالی اقدام به برداشت آن محصول می کردند و کسی به صورت جداگانه و قبل زمان مخصوص حق برداشت محصول خود را نداشت و در آخر پس از  برداشت محصول مقداری از آن را که از قبل تعیین شده بود به عنوان دستمزد به فرد پاکار می دادند.

2.مال نوبه:

در دینه کوه گوسفندان همه ی اهالی را با هم برای چرا به صحرا می فرستادندو چوپانی آن هم طبق قانونی که وجود داشت بین اهالی تقسیم میشد.طبق این قانون به ازای هر         5راس گوسفند یک روز باید گوسفندان را به چرا می بردند و طبق قانون هر چوپان باید یک دمران(کمک چوپان)نیز با خود می برد.

3.کولی وره نوبه:

کولی وره همان بزگاله و بره های کوچک بودند که به صورت جداگانه به چرا می رفتند و قانون چرای آنها هم مثل گوسفندان بود.

4.او نوبه:

او نوبه یا همان نوبت آب هنوز هم در دینه کوه وجود دارد با این تفاوت که در گذشته آب در قسمت های مختلف دینه کوه مثل:دشتان،گوخسان،خنک دره و حتی رخانه به صورت نوبتی بوده و هر کس نسبت به مقدار زمینی که داشته ساعتی را مجاز به آبیاری درختان و استفاده از آب چشمه آن منطقه بوده است ولی اکنون این نوبت آب فقط در دشتان که قسمت اصلی زمین های کشاورزی اهالی در آن وجود دارد رعایت می شود.

4.حمام نوبه:

در گذشته در روستا حمام عمومی وجود داشت و مثل امروز نبود که در هر خانه ای حمام شخصی وجود داشته باشد.

زمان استفاده از حمام به 2 سانس صبح  و عصر تقسیم میشد که صبح مخصوص خانم ها و عصر مخصوص آقایان بودو قانونی هم برای نگهداری و گرم کردن آب حمام وجود داشت که طبق آن هر خانواده به ازای هر فرد از اعضای خانواده  24 ساعت وظیفه گرم کردن آب و نظافت و نگهداری از حمام را بر عهده داشت.

5.خر نوبه:

در گذشته در دینه کوه هر خانواده حداقل یک الاغ داشت که به ازای هر الاغ یک روز باید گله الاغ ها را به چرا می برد.

6.گو نوبه:

چرای گاوها از بقیه راحتر بود زیرا گاوها را صبح در صحرا رها می کردند و عصر آنها را به ده می آوردند و گاهی گاوها چند ماه در صحرا می ماندند..........

                                                        تمام

/ 5 نظر / 63 بازدید
اون که نه قیافه داره نه هیکل

ba tashakor az matalebe mofide shoma az davaha va poshte sare ham harf zadan niz matlab benevisid lotfan ba tashakor esmam bala hast by

دینه کوه بهشت الموت

سل ام میثم . خدا نکشتت با مطلب نوشتنت . اخه خر نوبه !!!! [نیشخند] ولی نگاه جالبی داری افرین

بهروز

دمت گرم خیلی مطالب مفیدی و جالبی بود

مومن علی

همش شد نوبه پس کو قوانین دیگر دیگر نوبه نبود.